Full list of Winners, Highly Commended and Commended from our Pride of Airedale Awards 2019

Posted on March 18, 2019 by AireAdmin No Comments

The 2019 Pride of Airedale Awards

 

Here’s our full list of Winners, Highly Commended and Commended colleagues:

 Partnership Award

Winners – Ian Donoghue & Pat Dyminski, Haematology and Oncology Day Unit (HODU)

Highly Commended

Multi-Agency Team

Sue Ryder Manorlands Palliative Rehabilitation Team

Commended

Craven Communities Together Group

 

 Excellence in Innovation Award

Winner – Pat Dyminski, HODU

Highly Commended

Adrian Fountain, Laundry

 

 Outstanding Patient Care/Experience

Winner – Pat Dyminski, HODU

Highly Commended

Stephanie Burgess, Speech and Language Therapy

Children’s Unit Garden Team

Commended

Sunbeam Support Group

 

 Colleague of the Year  

Winner – Ridhdhi Desai, Dietetics

Highly Commended

Amanda Limbert, eRostering

Helen Goulding, Physiotherapy

Commended

Michelle Mansour, Finance

 

 Ward of the Year

Winners – Ward 4

Highly Commended – Ward 6

Commended – Ward 21

 

 Team of the Year

Winners – Bereavement Midwifery Team

Highly Commended

Porters

Therapies SystmOne Project Team

Advanced Clinical Practitioners

Commended

Cardiac Rehabilitation Nurses

 

 Annual Pride Award

Winner – Dr Emily Jackson, Ortho-geriatrics

Highly Commended

Heath Newton & David Smith, Porters

Commended

Katie Powell & Pat Smith, Outpatients

 

 Unsung Hero

Winner –  Shakeel Rashid, Information Services

Highly Commended

Gynaecology Secretaries

Helen Roper, Frail Elderly Pathway

Commended

Glen Dizon, Critical Care Outreach Team

Richard Greenough, Equipment pool

Andrew Hutchinson, Medical engineering

Libby Brennan & Dr Ken Lindsay, Radiology

Rachel Thompson, Pharmacy

 

 Volunteer of the Year

Winners – David & Margaret Anthony, Friends of Airedale

Highly Commended

Helen & Gurjit Chhokar (Aidan’s Elephants)

 

 Apprentice of the Year

Winner – Kirsty Suleman, Trainee Nurse Associate

Highly Commended

Helen Holland, Ward 19

James Fielden, Pharmacy

 

 Leader of the Year

Winner – Jenny Nolan, Critical Care

Highly Commended

Kath Aspinall, Procurement & supplies

Laura Whittaker, Consultant, Surgery

Commended

Martin Welton, Intermediate Care Unit

 

No comments

Leave a Reply