Skip to main content

The Pride of Airedale Awards celebrate the incredible achievements that have been made by our colleagues and teams across the Trust.

This year, we received a record-breaking 383 nominations.

Congratulations to all of our nominees:

The Airedale Partnership Award

  • Robertson Construction and Airedale Hospital & Community Charity
  • The Home FAST Team
  • Laura Hughes
  • HODU, Changeology and Cancer Alliance
  • Julie Gibson
  • Speech and Language Therapy Resourced Provisions Team
  • Suzanne Bairstow and Carl Chafer
  • IT Clinical Systems Team
  • Paula Walsh

Unsung Hero

  • Adele Brown
  • Alison Haworth
  • Andrew Horton
  • Andrew Tudor
  • Carole Allan
  • Charlotte Watkinson
  • Claire Hutton
  • Claire Waddington
  • The Communications Team
  • Dawn Walker
  • Decontamination Services
  • Dr Jan Droste
  • Elizabeth Jones
  • Emma Dyminski
  • Farah Hussain
  • Fern Worsencroft
  • Fran Friel
  • Gemma Trodd
  • Helen Saggers
  • Jana Middleton
  • Jennifer Hey
  • Jo Hayes
  • Joanna Kirk
  • Joanne Ogden
  • Joanne Wardle
  • Johnny Phillips
  • Jose Joseph
  • Karen Haigh
  • Karen Maher
  • Karen Walton
  • Kaylee Drew
  • Kayliegh Bowers
  • Kayleigh Harrop
  • Lauren Harker
  • Lesley Baker
  • Liz Golden
  • Liz Jones
  • Lucie Tinker
  • Mark Freeman
  • Mark White
  • Martyn Greenwood
  • Mary Wade
  • Medical Rota Team
  • Melissa Clewer
  • Michelle Corcoran
  • Michelle Thornton
  • Nicholas Bergin
  • Paul Burrows
  • Paula Patel
  • Rachael Clowes
  • Sarah Heys
  • Senmon Jacob
  • Sharron McGuinness
  • Sophie Spencer
  • Suzanne Bairstow and Carl Chafer
  • Suzanne McGlinchey
  • Tom Woodcock
  • Traci Winterburn
  • HODU volunteers

The Quality Improvement Award

  • Cardiac Rehabilitation Team
  • Aneesa Ali
  • Anna Ford
  • BDC Long Covid Pathway
  • Blunt Chest Trauma Pathway Team
  • Cat Scanlon & Florin Istoan
  • Charlotte Lloyd
  • Emergency Department
  • HODU, Changeology and Cancer Alliance
  • Home FAST pilot team
  • Jade Bingley & the Sustainable Procurement Team
  • Laura Hughes
  • Mags Ormerod and Fran Hartley
  • Melanie Hartley
  • Parkinson’s MDT Clinic
  • Sarah Heys / Enable Network
  • Shelley Jackson

Colleague of the Year (Clinical)

  • Alice McIlveen
  • Carol Cunningham
  • Charlotte Watkinson
  • Claire Waddington
  • Daniel Whitworth
  • Georgina Hargreaves
  • Gintu Thomas
  • Jacqueline Smith
  • Jose Joseph
  • Karen Barrett
  • Kathryn Webster
  • Keerthy Vasu
  • Laura Aldersley
  • Meera Samplay
  • Rebecca Skinner
  • Samuel Roberts
  • Sophie Craven
  • Zoe Alderson

Colleague of the Year (Non-Clinical)

  • Alex Ayrton
  • Andrew Tudor
  • Carol Ayrton
  • Carol Cooper
  • Carol Woolgar
  • Emma Hopley
  • Fleur Granger
  • Helen Etherington
  • Jane Woodhead
  • Jayne Buckley
  • Julie Hartley
  • Julie Sheriff
  • Kathryn Hooper
  • Kayleigh Harrop
  • Lesley Baker
  • Lynda Daniel
  • Maxine Briggs
  • Moses Ani
  • Naheem Ahmed
  • Sarah Murray
  • Vanessa Dawson-Watts
  • Vikki Percival
  • Yvonne Kear

Colleague of the Year (AGH Solutions)

  • Briony Garside
  • Chrisseen Platt
  • Christina Rowen
  • Gareth Williams
  • Joanne Folan
  • Joao (Jon) Quintas
  • Jonathan Phillips
  • Marina Fawcett
  • Tina Horner

The Quality Award for Outstanding Patient Experience

  • Airedale Cardiac Rehab Service
  • BDC Long Covid Team
  • Castleberg Staff Team
  • Dr Susanna West
  • Gynaecology Cancer CNS team
  • Jose Joseph
  • Laura Hughes
  • Natty Davies
  • Radiology (MRI team)
  • Ward 14

Meeting the Needs Award

  • Airedale Hospital & Community Charity and AGH Solutions
  • Airedale Hospital & Community Charity and the People & OD Directorate
  • ED Therapy Team – Andrea Phillips and Jacqueline Smith
  • Mobility Services Clinical Team (Emma Smith and Farah Hussain)
  • Fran Hartley, Mags Ormerod, Aire Team, Rebecca Cotton, Angela Penny and Cathi Ridding
  • Gareth Williams
  • Jessica Harrison
  • Leanne Calkeld
  • Martin Flint-Johnson
  • Pelvic Health Physiotherapy Team
  • Ward 14

Team of the Year (Clinical)

  • AAU Acute Physicians
  • ACU Advanced Clinical Practitioners, Nurses and CSW’s
  • Adult Inpatient Speech and Language Therapy
  • Airedale Cardiac Rehabilitation Team
  • Airedale Collaborative Care Team
  • Ambulatory Care Unit
  • ARCU/Ward 26
  • Bradford District & Craven Nutrition Support Team
  • Bradford, District and Craven Long Covid Rehab Team
  • Case Managers
  • Cardiac Cath Lab
  • Children’s Therapies
  • Clinical Haematology
  • Community Rehabilitation Team
  • Community Specialist Nurses
  • Community Stroke Team
  • Dieteics Department
  • Discharge Lounge
  • Early Identification Team – Paedaitric Speech and Language Therapy
  • Elective Surgery
  • Emergency Department
  • Female Surgery and Gastroentronology
  • Gynaecology CNS Team
  • Employee Health & Wellbeing
  • HODU
  • Infection Prevention Team
  • Maternity Assessment Centre
  • Medical Therapy Team
  • Mobility Services
  • MSK service
  • Obstetric Ultrasound Team
  • Orthopaedic Theatre Team
  • Paediatric Epilepsy Department
  • Patient Flow Team
  • Pharmacy Aseptics Team
  • Pharmacy Department
  • Respiratory Clinical Nurse Specialist Team
  • Respiratory Consultants
  • Skipton MSK Physiotherapy Team
  • The Neonatal Unit
  • Ultrasound Assistants
  • Valley View Therapy Team
  • Ward 1 Clinical Team
  • Ward 2
  • Ward 6
  • Ward 9 – Trauma and Orthopaedics
  • Ward 10
  • Ward 14
  • Ward 16 Stroke
  • Warfarin Clinic

Team of the Year (Non-Clinical)

  • IT Helpdesk
  • Medical Examiner’s Office
  • PALS Team
  • Elective Admissions Office
  • Research Development and Innovation Team
  • Healthcare Psychology Administration
  • Integrated Care Access Team
  • Community Service Delivery Team
  • Nightingales Day Nursery
  • Health and Justice Admin Team
  • Emergency Department Admin Team
  • Medical Records
  • Clinical Skills and Resuscitation Team
  • Friends of Airedale Hospital Charity – Retail Division
  • Friends of Airedale Hospital Charity – Retail Mobile Service
  • Flow Team Administrators

Team of the Year (AGH Solutions)

  • Catering
  • Decontamination Services
  • Domestic Services – Castleberg
  • Facilities Admin and Interpreting Services
  • Linen Services
  • Switchboard
  • Ward Hostesses

Leader of the Year

  • Andrea Ward
  • Angela McGarry
  • Anna Mitchell
  • Catherine Redman
  • Claire Fernyhough
  • Clare Greenwood
  • Debbie Pascoe
  • Deborah Fox
  • Dr Pauline Bailey
  • Dr Richard Shenderey
  • Emma Kaye
  • Fiona McFayden
  • Fran Hartley
  • Gintu Thomas
  • Helen Lindsay
  • Jane Hill
  • Janet Underwood
  • Jeremy Gee
  • Jodie Hearnshaw
  • Jon Wilson
  • Katie Widdop
  • Kirstie Ingham
  • Laura Brady
  • Laura Fordham
  • Laura Rowe
  • Libby Driver
  • Lisa Cook
  • Louise Hall
  • Marie Duckworth
  • Mark Johnson
  • Michael Laidler
  • Michael Smith
  • Neethu Shaji
  • Nic Stone
  • Nick Bergin
  • Nicola Denbow
  • Nicola Drake
  • Nicola Stone
  • Rebecca Mansfield
  • Richard Rees-Jones
  • Sarah Irving
  • Sherie Herpe
  • Shinta Joseph
  • Sophie Crabtree
  • Tracy Tarpy
  • Uzair Mahomed
  • Vicky Brooksbank
  • Victoria Small
  • Vikki Percival
  • Zeshaan Ejaz

Trainee of the Year

  • Aisha Ali
  • Charlotte Echevarria
  • Chris Shilton
  • Dr Elliot Greenwood
  • Dr Nichola Roper
  • Ellie Thompson
  • Jessica Harrison
  • Kelly McHale and Fiona Foulds
  • Kizzi Dunn
  • Louise Moorhouse
  • Mothy Aravind Thaliyadath
  • Nabilah Mayat
  • Nicole Brown
  • Olivia Wootton
  • Suzie Alderton

All of our winners will be announced at the Pride of Airedale Awards event on 13 June 2024 at the Ilkley Lawn Tennis and Squash Club.